Jak podzielić majątek po rozwodzie?

Jak podzielić majątek po rozwodzie?

Zawarcie małżeństwa tworzy tak zwaną współwłasność majątkową, która w praktyce oznacza, że wszystko, co zostanie nabyte w trakcie jego trwania należy w równym stopniu do obojga małżonków. Wyjątek stanowią prawa autorskie i pokrewne. Oznacza to, że bez względu na to, ile małżonkowie wnoszą do majątku w trakcie trwania małżeństwa, majątek ten jest wspólny. Nawet jeśli jeden z małżonków nie zarabia, ma prawo do majątku zarabiającego współmałżonka. W skład wspólnego majątku nie wchodzą natomiast rzeczy, które zostały nabyte przed ślubem. Stanowią one majątek odrębny, podobnie jak darowizny i spadki. Darowizny wchodzą w skład współwłasności majątkowej wyłącznie wtedy, gdy darczyńca, poprzez oświadczenie o tym postanowi.

Podział majątku

Najlepszym i najmniej czasochłonnym działaniem związanym podziałem majątku jest podział oparty na wspólnej woli małżonków. Mówiąc kolokwialnie, najlepiej jest się dogadać, co do podziału i podpisać stosowną umowę w tym zakresie. Jeśli nie jest to możliwe, ze względu na spór i brak konsensusu, podziałem majątku zajmie się sąd, na wniosek małżonków. Wynik jego działania nie zawsze jest oczywisty. Choć w większości wypadków sąd dzieli majątek na pół, to czasem ten podział jest utrudniony, ze względu na brak zgody małżonków, co do wielkości majątku. Wcale nie rzadko zdarzają się sprawy, w których małżonkowie kłócą się o łyżeczki, antenę na dachu, czy inne przedmioty, których wartość jest niewielka. Bywa, że sprawa o podział majątku staje się areną walki emocjonalnej pomiędzy małżonkami. Warto zatem pamiętać, że chodzi o wartość rzeczy, a nie załatwianie porachunków.

Intercyza

Rozdzielność majątkowa, zwana intercyzą, to sytuacja, w której małżonkowie decydują zgodnie o tym, że nie będą posiadali majątku wspólnego. Każde z nich będzie miało majątek odrębny. Umowę taką można podpisać jeszcze przed zawarciem ślubu, lub w każdym momencie trwania małżeństwa. Małżonkowie decydują się na nią zwykle wtedy, gdy jedno z nich prowadzi ryzykowną działalność gospodarczą, by ewentualne tąpnięcie w firmie nie zaburzyło płynności finansowej współmałżonka. Trzeba pamiętać, że intercyza jest dokumentem, który de facto ustanawia odrębne majątki małżonków, na tych samych zasadach, jak innych podmiotów. Nie pozwala ona na wspólne rozliczenie podatkowe. W razie rozwodu nie ma potrzeby dzielenia majątku, gdyż małżonkowie w świetle prawa nie posiadają majątku wspólnego. Oczywiście mogą oni kupić wspólnie nieruchomość, jednak będzie ona majątkiem odrębnym każdego z małżonków w takiej wielkości, w jakiej zostanie to określone w umowie. Każdy z małżonków, w przeciwieństwie do ustroju wspólnoty majątkowej, może dowolnie dysponować swoją częścią majątku, bez konieczności ustalania tego z współmałżonkiem.

Podział nieruchomości

Najwięcej emocji budzi zwykle podział mieszkania czy domu, który został nabyty w czasie trwania małżeństwa. Szczególnie trudne jest to wtedy, gdy kredyt za nieruchomość nie został jeszcze spłacony. Istnieje kilka rozwiązań takiej sytuacji, jednak najlepiej zawsze skorzystać z porady prawnej, by mieć pewność, co do właściwej oceny stanu prawnego. Rozwiązaniem najbardziej oczywistym przy podziale majątku z nieruchomości, jest jej sprzedaż i podział zysków, po ewentualnym spłaceniu kredytu hipotecznego. Można również porozumieć się w taki sposób, że jeden z małżonków przejmuje nieruchomość i jednocześnie spłaca współmałżonka.

Rozwód zwykle jest trudnym wydarzeniem w życiu, jednak warto pamiętać, że najlepszym rozwiązaniem dla obu stron jest dogadanie się. Nie należy także odkładać podziału, bo choć prawa do majątku wspólnego nie ulegają przedawnieniu, i o jego podział można wystąpić nawet wiele lat po rozwodzie, to takie postępowanie jest zwykle trudne i czasochłonne.

Posted on