Jak skutecznie dochodzić wierzytelności?

Jak skutecznie dochodzić wierzytelności?

Odzyskiwanie należnej zapłaty od nierzetelnego kontrahenta jest bolączką wielu przedsiębiorców, którzy w skutek takich działań tracą często płynność finansową, co w konsekwencji powoduje poważne problemy z rentownością. Winne są głównie przepisy, które w niewystarczający sposób chronią wierzycieli i nie umożliwiają skutecznej egzekucji długów. Świadomość dłużnika o nieskuteczności funkcjonowania systemu odzyskiwania długów sprawia, że jest to problem powszechny.

Jak samodzielnie odzyskać zaległe płatności?

Najważniejsze jest szybkie i konsekwentne działanie. Dłużnik musi mieć świadomość, że nie odpuścimy i będziemy się upominać o nasze pieniądze. Czasem takie konsekwentne przypominanie, wysyłanie wiadomości mailowych czy telefonowanie jest dla niego wystarczająco kłopotliwe i męczące, by skłonić go do spłaty naszej wierzytelności w pierwszej kolejności. Być może inni wierzyciele nie będą tak natarczywi, przez co znajdą się za nami w oczekiwaniu na uregulowanie płatności. Ważny jest czas, który ma działanie psychologiczne. Im dłuższa zwłoka w zapłacie, tym mniejsza szansa na odzyskanie pieniędzy.

Na tym etapie warto wysłać dłużnikowi przedsądowe wezwanie do zapłaty, by sformalizować nasze roszczenia. To jasna informacja, która krystalizuje determinację w odzyskaniu długu w oczach dłużnika.

Kto może pomóc w odzyskaniu zadłużenia?

Gdy własne wysiłki wkładane w odzyskanie długu nie pomogą, warto zwrócić się o pomoc do firmy windykacyjnej. To specjaliści w odzyskiwaniu długów. Bywa, że sama informacja od firmy windykacyjnej, o przekazaniu jej zadania odzyskania wierzytelności, wpływa skutecznie na egzekucję długu. Zwykle kosztem, który ponosimy w takim przypadku jest odzyskanie pomniejszonej kwoty należności, gdyż firma windykacyjna pobiera określone wynagrodzenie z tytułu sukcesu windykacyjnego.

Kolejnym krokiem, w razie nieskutecznego postępowania windykacyjnego jest skierowanie sprawy do sądu. Zanim to jednak zrobimy, warto przygotować się na postępowanie sądowe i zatrudnić wywiadownię gospodarczą. Jest to podmiot, który zajmuje się białym wywiadem. Korzystając z legalnych źródeł i metod postępowania prześwietla on dłużnika, sprawdzając jego majątek. Dzięki takim informacjom możemy jeszcze przed postępowaniem sądowym złożyć wniosek o zabezpieczenie majątku, by nie uległ on zbyciu w czasie toczącego się postępowania sądowego. Warto skorzystać z pomocy prawnika – kancelaria prawna zapewni właściwy przebieg postępowania i zabezpieczy w możliwie najbardziej skuteczny sposób nasze interesy.

Droga sądowa a rzeczywiste odzyskanie wierzytelności

Wejście na drogę sądową i uzyskanie zadowalającego wyroku i klauzuli wykonalności może przynieść skuteczne rozwiązanie sytuacji, jednak praktyka pokazuje, że zwykle dłużnik nie posiada majątku, który mógłby pokryć długi. Jeśli majątek istnieje, jednak nie był zabezpieczony przed wydaniem wyroku, może zostać przez dłużnika przekazany rodzinie lub ukryty na kontach w tak zwanych rajach podatkowych. To skutek poczucia bezkarności dłużnika wynikający z niekonsekwentnego systemu ochrony wierzyciela. Skuteczność egzekucji w dużej mierze zależy od postępowania komorniczego. Profesjonalizm i sprawność działania komornika determinuje często sukces. Jak wybrać komornika do skutecznego odzyskania długu? Zwykle o skuteczności działań komornika decyduje jego wynagrodzenie. Wyższa stawka zachęca do skuteczniejszej aktywności. Możemy sami przekazać komornikowi informacje, zdobyte przez wywiadownię gospodarczą, co ułatwi mu pracę i skróci czas oczekiwania na egzekucję długu.

Nieskuteczna egzekucja – i co dalej?

Może się zdarzyć, że wszystkie powyższe działania zawiodą, a dług pozostanie nadal niespłacony. W takiej sytuacji warto rozważyć jego sprzedaż. Szczególnie w sytuacji, gdy kwota długu jest znacząca i determinuje dalsze funkcjonowanie firmy. Oczywiście w takim przypadku trzeba liczyć się z utratą dużej części kwoty wierzytelności. Warto też wspomnieć, że nie każdy dług można sprzedać, gdyż nie każdy znajdzie nabywcę. Wiele zależy od opłacalności zakupu długu dla jego nabywcy.

Posted on