Jakie kroki prawne należy podjąć, aby ustalić ojcostwo?

Jakie kroki prawne należy podjąć, aby ustalić ojcostwo?

Kroki prawne, podejmowane w celu ustalenia ojcostwa, zależą od tego, czy sprawa dotyczy dziecka małżeńskiego, czy pozamałżeńskiego. W naszym wpisie przybliżamy poszczególne procedury.

Kiedy można mówić o domniemaniu ojcostwa?

Stosunkowo najprostsza sytuacja, związana z ustaleniem ojcostwa, występuje wtedy, gdy sprawa dotyczy dziecka małżeńskiego. Wówczas bowiem ojcostwo męża matki dziecka jest domniemane i założone z góry, o ile dziecko urodziło się w trakcie trwania małżeństwa lub do trzystu dni po jego ustaniu, lub po uprawomocnieniu się wyroku unieważniającym je. W takiej sytuacji domniemanym ojcem dziecka jest były mąż matki, nawet jeśli oboje byłych małżonków zdążyło się już związać z kimś innym. Domniemanie takie może zostać obalone przez sądowe zaprzeczenie ojcostwa, na wniosek:

  • męża matki,
  • matki dziecka,
  • dziecka,
  • prokuratora.

Mąż matki ma na złożenie wniosku o zaprzeczenie domniemaniu ojcostwa pół roku od momentu, w którym dowiedział się o urodzeniu dziecka. Matka dziecka będzie miała na to sześć miesięcy od czasu porodu, a dziecko trzy lata od momentu osiągnięcia pełnoletności. Prokurator taki wniosek może złożyć w dowolnym momencie. Nasza kancelaria pomoże Państwu w sformułowaniu i złożeniu wniosku o zaprzeczenie domniemaniu ojcostwa, przeprowadzając Państwa przez zawiłe procedury.

Na czym polega uznanie dziecka pozamałżeńskiego?

Jeśli dziecko urodziło się poza związkiem małżeńskim, wówczas powinno zostać ono oficjalnie uznane przez biologicznego ojca. W tym celu musi on złożyć przed Kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego oświadczenie, w którym potwierdzi, że jest rzeczywistym ojcem dziecka. Może także wyrazić wolę bycia uznanym za ojca. Żeby oświadczenie to było ważne, dziecko nie może zostać wcześniej uznane przez innego mężczyznę i ojcostwo nie może być wcześniej ustalone na drodze sądowej. Jeśli natomiast dziecko było urodzone w małżeństwie matki, jego biologiczny ojciec, chcąc uznać dziecko, musi przedstawić prawomocny wyrok sądowy o zaprzeczeniu ojcostwa męża matki.

Jak przebiega sądowe ustalenie ojcostwa?

Najtrudniejszą procedurą jest sądowe ustalenie ojcostwa, dotyczące dziecka pozamałżeńskiego. Droga sądowa wybierana jest w sytuacjach spornych, na przykład gdy były partner nie chce uznać dziecka lub gdy dziecko urodziło się w małżeństwie, ale domniemanie ojcostwo męża matki zostało zakwestionowane. Podstawę wszczęcia procedury sądowego ustalenia ojcostwa stanowi domniemanie, że ojcem jest mężczyzna, obcujący z matką w przedziale od 181 do 300 dni przed urodzeniem się dziecka. Powód musi udowodnić ten fakt, okazując zdjęcia, wiadomości lub przytaczając zeznania świadków. Pozew o ustalenie ojcostwa składa dziecko, matka lub domniemany ojciec dziecka. Dziecko może złożyć wniosek do sądu o ustalenie ojcostwa w dowolnym terminie. Jeśli chcą to zrobić domniemany ojciec lub matka dziecka, wówczas mają na to czas do osiągnięcia przez dziecko pełnoletności. Sądowe ustalenie ojcostwa otwiera drogę do walki między innymi o należne dziecku alimenty, których dotychczas domniemany ojciec nie chciał płacić. Dlatego też warto dobrze przygotować się do ciężkiego i wyczerpującego procesu, korzystając z usług naszej kancelarii. Sporządzimy właściwy pozew oraz przygotujemy odpowiednią argumentację. Będziemy dla Państwa wsparciem w sądzie, dzięki czemu przejdziecie Państwo przez proces ustalania ojcostwa spokojnie i bez zbędnego stresu.

Posted on