Na czym polega zastępstwo procesowe?

Na czym polega zastępstwo procesowe?

W wielu życiowych sytuacjach, w których zaistnieje konieczność stawiennictwa przed Sądem Najwyższym, mogą Państwo skorzystać z pomocy wykwalifikowanego przedstawiciela udzielając mu pełnomocnictwa do danej sprawy. W praktyce oznacza to, że adwokat, któremu udzielane jest pełnomocnictwo występuje w roli Państwa pełnomocnika.

Pełnomocnik traktowany jest jako jedna ze stron toczącego się sporu i to do niego należy reprezentowanie Państwa interesu w trakcie rozpraw oraz dbanie o Państwa dobro i pozytywne dla Państwa rozstrzygnięcie sprawy. Najczęstszymi sprawami, z którymi zgłaszają się klienci kancelarii jest sprawa o zniesławienie, niewielkie wykroczenia, ustalenie ojcostwa lub sprawy rozwodowe

Co to jest zastępstwo procesowe?

Zastępstwo procesowe udzielane jest przez mocodawcę adwokatowi, radcy prawnemu, w celu reprezentowania przed sądem Państwa strony — powoda lub pozwanego. Podstawą do udzielenia pełnomocnictwa jest podpisanie stosownych dokumentów, które dla Państwa przygotuje radca prawny. Zastępstwo procesowe przysługuje też z mocy ustawy każdemu, kto nie posiada zdolności do czynności prawnych, np. małoletniemu, osobom przebywającym w ośrodkach zamkniętych lub osobom, które na stałe przebywają poza granicami kraju, w którym odbywa się rozprawa i ze względu na zaistniałą sytuację nie mogą wziąć udziału w rozprawie. 

Zalety zastępstwa procesowego

Uczestnictwo w rozprawach często może wiązać się z ogromnym stresem związanym z koniecznością dotrzymania wszystkich terminów dostarczanej do sądu dokumentacji, która jest niezbędna do rozpatrzenia Państwa sprawy, wymaga też konieczności zadbania o wolne w dniu rozprawy oraz zapoznania się z licznymi kodeksami i przepisami, które mogą działać na Państwa korzyść. Wiele osób korzysta z możliwości, jaką daje zastępstwo procesowe, ponieważ oddając prowadzenie swojej sprawy w ręce adwokata, ma świadomość, że w ten sposób może wpłynąć na zwiększenie swoich szans na wygranie sprawy przed sądem. Dzieje się tak, ponieważ doświadczenie, jakim radca prawny służy swoim klientom, poprzedzone jest wieloma latami nauki, praktyki oraz śledzonych na bieżąco zmieniających się przepisów i regulacji. Ma to ogromne znaczenie w sytuacji, gdy sprawa wymaga szukania dowodów na poparcie Państwa stanowiska lub doprowadzenie do wycofania sprawy sądowej, aby do niej w ogóle nie doszło. Prawnik, w którego ręce oddają Państwo swoją sprawę będzie dążył do takiego obrotu rzeczy, aby wyszli Państwo na tym jak najkorzystniej. W ten sposób zaoszczędzą Państwo sobie nerwów związanych z koniecznością stawiennictwa przed organami sprawiedliwości, organami ścigania czy organami administracji publicznej. Od momentu podpisania przez mocodawcę pełnomocnictwa, to Państwa przedstawiciel, będzie otrzymywał wszystkie pisma dotyczących sprawy, które w innych okolicznościach byłyby kierowane do Państwa, i to do niego będzie należało dostarczanie dokumentów oraz przestrzeganie narzuconych przez sąd terminów. 

Posted on