Jak uzyskać rozwód z orzeczeniem o winie?

Jak uzyskać rozwód z orzeczeniem o winie?

Rozwód to jedno z najcięższych doświadczeń, jakie mogą spotkać ludzi, którzy składali sobie przyrzeczenie spędzenia wspólnie reszty życia. Do rozwodu małżonków może dojść z wielu powodów, jednakże dla sądu podstawą do orzeczenia rozwodu jest całkowite ustanie pożycia małżeńskiego.

Za brak pożycia małżeńskiego sąd uznaje całkowity brak więzi fizycznych, materialnych, psychicznych oraz brak prowadzenia wspólnego gospodarstwa domowego. Rozwód może być orzeczony bez winy któregokolwiek z małżonków, wówczas jest najszybsza z możliwości, do której dochodzi zazwyczaj, gdy obie strony zgadzają się co do podziału majątku, przyznania opieki nad dziećmi jednej ze stron oraz wysokości alimentów na rzecz małoletnich. Innym rozwiązaniem jest rozwód z orzeczeniem o winie obydwojga małżonków lub wyłącznie jednej ze stron. Właśnie ta ostatnia możliwość, rozwód z orzeczeniem o winie jednej ze stron budzi zazwyczaj najwięcej kontrowersji  i skłania Państwa do zadawania wielu pytań. Dlatego właśnie wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom, postaram się Państwu odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania dotyczące rozwodu z orzeczeniem o winie jednej ze stron, mianowicie: jak wygląda rozwód z orzeczeniem o winie, kiedy można się o niego ubiegać i co mogą Państwo zrobić, aby uzyskać taki wyrok.

Kiedy można ubiegać się o rozwód z orzeczeniem o winie?

Wskazaniem dla sądu do wydania wyroku rozwodowego orzekającego o winie tylko jednego ze współmałżonków jest całkowite ustanie pożycia małżeńskiego oraz wskazanie współmałżonka winnego za rozkład związku. Orzeczenie jednego ze współmałżonków winnym rozkładu związku, może mieć miejsce w kilku przypadkach. W pierwszym przypadku może wina dotyczyć więzi osobistych łączących współmałżonków, do których zerwania dochodzi na skutek niewierności jednego z nich, podczas gdy drugi współmałżonek należycie wywiązywał się ze swych obowiązków względem partnera. Inną sprawą jest naruszenie dóbr osobistych jednego małżonka przez drugiego współmałżonka. Mowa tu o zniesławieniu, pozbawieniu kogoś czci lub zdrowia albo naruszeniu nietykalności cielesnej. Ostatnim powodem może być sprzeniewierzenie dóbr materialnych lub sam zamiar dokonania sprzeniewierzenia. który jesteśmy w stanie udowodnić drugiej stornie. W każdym z podanych przypadków dochodzi do zerwania psychicznej i fizycznej więzi dotychczas łączącej małżeństwo ze sobą. Powodem do uzyskania orzeczenia o winie małżonka może być też znęcanie się psychiczne lub fizyczne oraz agresja słowna lub fizyczna jednego ze współmałżonków. 

Dowody winy niezbędne do otrzymania rozwodu z orzeczeniem o winie

Dowodami o winie jednego ze współmałżonków mogą być przesłanki wskazujące na nadużywanie przez niego alkoholu lub innych używek oraz stosowanie presji lub przemocy słownej i fizycznej. Orzeczenie o winie może nastąpić także z powodu porzucenia rodziny lub niewierności. Wymagającą bliższego przyjrzenia się jest przesłanka dotycząca niezaspokajania potrzeb członków danej rodziny: materialnych, psychicznych i fizycznych, zaniedbywanie dzieci oraz współmałżonka. Dowodami mogą być zeznania stron świadków złożone pod przysięgą, wszelkie dowody zarejestrowane na nośnikach audio i wideo, a także wiadomości SMS-owe, listy, e-maile oraz rachunki.  W przypadku doświadczanej przemocy domowej za dowody mogą posłużyć zgłoszenia na policje, obdukcje, zaświadczenia dotyczące pobytów na izbie wytrzeźwień współmałżonka, a także świadkowie mających miejsce sytuacji. Długość postępowania dowodowego  jest uzależniona od tego jak bardzo skomplikowana i trudna do przeprowadzenia jest sprawa trafiająca przed oblicze sądu. 

Skutek rozwodu z orzeczeniem o winie

Jest wiele powodów, dla których mogą się Państwo starać o rozwód z orzeczeniem o winie współmałżonka. Prawomocny wyrok wydany przez sąd oznacza dla Państwa możliwość wstąpienia w nowy związek małżeński, zmianę nazwiska oraz zapewnia rozdzielność majątkową. Dodatkowo sąd może orzec konieczność wypłaty alimentów dla strony niewinnej mogący trwać aż do czasu zawarcia przez stronę pokrzywdzoną kolejnego małżeństwa, bez względu na to ile czasu upłynie od momentu wydania przez sąd wyroku. 

Posted on